اسکرچ, برنامه نویسی کودکان, کودکان

مزایای زبان برنامه‌ نویسی اسکرچ نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی

کمتر از یک دقیقه برای خواندن
مزایای زبان برنامه‌ نویسی اسکرچ

مزایای زبان برنامه‌ نویسی اسکرچ نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی چیست؟

برنامه‌نویسی اسکرچ یکی از مهارت‌های کلیدی در دنیای امروز است که حتی کودکان پیش‌دبستانی (۵ تا ۷ سال) می‌توانند آن را فرا بگیرند. کودکان با یادگیری زبان برنامه‌نویسی اسکرچ می‌توانند بازی‌ها و داستان‌های تعاملی خلاقانه‌ای را طراحی و ایجاد کنند. در این فرایند آن‌ها مهارت حل مسئله، طراحی پروژه و بیان ایده‌هایشان به شکلی خلاقانه را فرا می‌گیرند.البته آشنایی با زبان برنامه ‌نویسی اسکرچ نه تنها برای کودکان بلکه برای تمام افرادی که علاقه‌مندند مبانی برنامه‌نویسی را بیاموزند، مفید و کاربردی است.در این مقاله می‌خواهیم مزایای زبان برنامه‌ نویسی اسکرچ نسبت به دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی را به شما آموزش دهیم.

مزایای زبان برنامه‌ نویسی اسکرچ

زبان برنامه نویسی اسکرچ چیست؟

در رابطه با مزایای زبان برنامه‌ نویسی اسکرچ نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی باید بگوییم، زبان برنامه‌نویسی اسکرچ یک زبان برنامه‌نویسی بصری و رویدادمحور است که توسط MIT توسعه یافته و هدف اصلی آن آموزش برنامه‌نویسی به کودکان 8 تا 16 سال می‌باشد. در اسکرچ می‌توان با استفاده از بلوک‌ها و روش Drag-and-Drop، بدون نیاز به کدنویسی، داستان‌ها، بازی‌ها و انیمیشن‌های تعاملی ساخت.

اسکرچ بهترین پلتفرم برای یادگیری مبانی برنامه‌نویسی برای کودکان است و با ایجاد جلوه‌های بصری و انیمیشن‌های جذاب، آموزش را ساده‌تر می‌کند. اسکرچ یک پلتفرم رایگان است که توسط گروه Lifelong Kindergarten در آزمایشگاه رسانه‌های MIT ساخته شده‌است. این زبان برنامه‌نویسی بر پایه جاوا اسکریپت و اکشن‌اسکریپت توسعه یافته و با تمامی سیستم‌عامل‌ها سازگار بوده و به بیش از 70 زبان دنیا ترجمه شده‌ است.برای آموزش برنامه نویسی اسکرچ بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مزایای برنامه‌نویسی اسکرچ نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی کدامند؟

از مزایای برنامه‌نویسی اسکرچ نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی، می‌توانیم به اختصاصی بودن آن اشاره کنیم. اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی متداول، مبتنی بر متن هستند؛ برنامه‌نویس باید دستورات را تایپ کند و قواعد زبان را به خاطر بسپارد. برای مبتدیان، اشتباهات دستوری امری رایج است و رابط متنی برای کودکان چندان قابل دسترس و جذاب نیست.

اما زبان برنامه‌نویسی اسکرچ به طور اختصاصی برای کودکان ۸ تا ۱۶ سال طراحی و به عنوان ابزاری آموزشی در مدارس برای یادگیری مفاهیم برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آشنایی با محیط اسکرچ با توجه به اهمیت یادگیری مهارت‌های دیجیتال در اقتصاد امروز، بسیار حائز اهمیت است. این محیط برنامه‌نویسی به دلیل ماهیت بصری، نسبت به زبان‌های متنی صمیمانه‌تر بوده و برنامه‌ها با کشیدن و قرار دادن بلوک‌های رنگارنگ ایجاد می‌شوند.

استفاده از شکل‌ها و رنگ‌ها، برنامه‌نویسی و درک مفاهیم را آسان‌تر می‌کند. تحقیقات نشان داده که محیط Scratch به فراگیری مفاهیمی مانند موازی‌سازی، کنترل جریان و تجزیه مسائل در دانش‌آموزان کمک شایانی می‌کند.

زبان برنامه‌ نویسی اسکرچ

حتما بخوانید:  زبان برنامه نویسی اسکرچ چیست؟

از دیگر مزایای برنامه‌نویسی اسکرچ نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی، می‌توانیم به رابط کاربری آن اشاره کنیم. رابط کاربری زبان برنامه‌نویسی اسکرچ به گونه‌ای طراحی شده است که برای کودکان و حتی بزرگسالان به راحتی قابل درک و فراگیری باشد. اسکرچ به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد تا با بهره‌گیری از فناوری، مهارت‌های مورد نیاز برای قرن 21 را کسب کنند. این زبان برنامه‌نویسی به طور اختصاصی برای کودکان طراحی شده تا بتوانند به سادگی یک زبان برنامه‌نویسی جدید یاد بگیرند و استفاده از آن هم کاملاً رایگان است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *